Ja, som jag redan har antytt så har vi alltså planer om att flytta till andra sidan atlanten. Fortfarande inget 1oo% bestämt men vi hoppas hoppas hoppas. Jag har börjat försöka sätta mig in en den fantastiska amerikanska byråkratin för att sålla ut vad det egentligen är jag behöver för att kunna jobba som sjuksköterska i USA. Här tänkte jag dela med mig lite ifall det är någon annan som är inne på samma bana. Hör gärna av er i så fall!! Och om det är någon som har tips, erfarenheter eller råd – jag tar tacksamt emot allt!
Men detta har jag alltså kommit fram hittills:
1. Full Educations course-by-course report – där vår sjuksköterskeutbildning granskas kurs för kurs.
Det är många företag som erbjuder detta för en varierande stor summa. Jag väljer CFGNS mest pga att dom har ett gott rykte och översiktlig och lättförstådd sida. Dom är inte dom billigaste och just nu kostar det 378 USD. Kom ihåg att denna granskning kan ta upp till flera månader!
2. Bevis på engelskakompetens – t.ex. TOEFL, IELTS. Jag väljer IELTS eftersom detta testet ges här i Oslo.
3. Sjuksköterskeexamen (NCLEX) – det nationella kunskapstestet som kan tas både i och utanför USA.
4. Söknad till Boad of Nursing i den specifika delstat du har tänkt att jobba i. Här kan ytterligare krav uppstå då det skiljer sig från delstat till delstat. I Florida krävs det t.ex. en kurs i att förebygga läkemedelsfel.
Det var en liten start. Så här ska det börja pluggas…
Puss o kram /M
Hej,
blir otroligt inspirerad av din blogg, är själv sugen på att åka över och arbeta som ssk i nyc. Har dock svårt att komma igång.
Pingback: Efterlysning! | Mikaela - in the world
TACK!!
Hejsan!
Jag är också sugen på att flytta till USA när jag tagit examen då min pojkvän bor där. Läser till ssk i Malmö.. Jag undrar mest, hur kunde du stanna så länge i USA i väntan på att din legitimation skulle bli klar? Och är det svårt att få jobb som ssk i usa?
Jättetacksam för svar, du får jättegärna svara till min mejl!
Mvh Charlotta
Pingback: Finally! | Mikaela - in the worldMikaela – in the world