3 flygningar och 30 timmar senare har vi äntligen kommit fram till Norge och landat hos Es föräldrar. Resan har gått hur bra som helst med extremt snälla barn som sov mest hela tiden och en hund som imponerar oss mer än någonsin. Vi var oroliga över hur Nelson skulle klara resan men han bevisar än en gång att han är världens mest chill hund.


Nu tar vi det lugnt och försöker komma ikapp på sömnkontot så gott det går. Nelson har fått sig en hundkompis som han leker med mest hela dagen och småkillarna verkar tack och lov inte vara alltför påverkade av jetlagen (bank i bordet). Just nu sover hela familjen och jag borde också försöka sova mer men passar istället på att ta en lugn morgon på egen hand innan hela huset vaknar upp. Njuter tystnade och vackra Nordmøre som just nu bjuder på strålande väder. Tacksam för att ha en sådan här plats att komma till. ❤️

5 Responses to Vi är framme! 

 • Annika says:

  Vad skönt att resan gick så bra! Vilken duktig hund och duktiga barn ni har 🙂
  Ha en härlig semester i vackra Norge tillsammans med nära och kära!
  Ska ni till Sverige också?
  Kram!

  • Mikaela says:

   Ja vi har verkligen haft tur med både ungar och barn. ☺️ Vi åker till Sverige senare i juli. ❤️

 • C says:

  Hej. Det ser underbart ut med semester! Tänkte bara fraga ang er mountain b uggy. Jag ser att ni har bytt till sitsen som man kan byta carrycot plus till. Fungerar den bra till era 3 manaders bebisar? Ligger dom bekvamt? Jag har samma modell och min 2.5 manaders borjar redan bli for stor for vagndelen sa funderar pa att byta sa som ni har gjort. Ha en riktigt trevlig semester. C

  • Mikaela says:

   Helt ärligt så är jag inte superfan av sittdelen men våra killar växte ur liggdelen. Dessutom blev det för varmt för dem att ligga i liggdelen. Enligt instruktionerna står det att man inte ska ha sittdelen så som vi har den på bilden, alltså så att dem ligger ned, utan bara lutande så att dem sitter upp men mina killar är lite för små för att sitta upp hela tiden så jag lägger dem ned när dem ska sova. Jag antar att det har något med viktfördelningen att göra att man inte ska ha den liggandes den men våra killar är än så länge så små (7.5kg ca) så jag tror det går bra. Liggdelen var ju upp till 9kg och den har man ju fäst horisontalt. Summa summarum, dem ligger helt ok när man lägger ned sittdelen men är lite för små för att sitta upp i sittdelen hela tiden (första gångerna hade jag en filt under rumpan så dem kom upp lite men det har jag slutat med nu). Jag tror dom kommer att sitta bekvämare när dom är lite större. Långt svar på en enkel fråga. 😆 Lycka till!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Mikaela - in the world © 2013. All Rights Reserved.